Windows

Jak sprawdzić czy komputer "pociągnie" grę

pcCzęsto przed zakupem gry mamy dylemat czy będzie ona nam działała na naszym sprzęcie. Jest na to kilka sposobów m.in. uruchomienie dema gry, choć z praktyki wiem tyle że od dema do wersji finalnej może się wiele zmienić i tam gdzie nie było problemów z uruchomieniem gry tak później mogą być cyrki i odwrotnie. Najprościej jest sprawdzić na pudełku jakie gra ma wymagania minimalne i zalecane tylko co zrobić gdy podane dla nas dane są dla nas nieczytelne gdyż nie mamy zbytnio bladego pojęcia co w blaszaku/laptopie "siedzi" ? Z pomocą wtedy przychodzi nam pewna strona. Strona o której piszę to systemrequirementslab.com a konkretnie jej część CAN YOU RUN IT

can you run it

W polu pierwszym wpisujemy nazwę gry bądź korzystając z drugiego pola wybieramy żądany tytuł z listy. W moim przypadku wybrałem Serious Sam 3 BFG, nastepnie klikamy CAN YOU RUN IT i czekamy kilka chwil na wynik.

can you run it minimum

Jak widzimy minimalne zalecenia do uruchomienia gry spełniam bez problemu. W tabeli przedstawiam porównanie z zrzutu ekranu aby było wiadomo jak go rozczytać. 

Minimane wymagania Moja konfiguracja
CPU (Procesor - taktowanie w GHz) 2 2,5
RAM (zainstalowana ilość fizyczna) 1 8
OS (System operacyjny) Windows XP Windows 7
Videro Card (Karta graficzna) GeForce 7800 / Radeon x1800 Radeon 5470
Sound Card (Karta dźwiękowa) Czy jest Tak
Free Disk Space (Wolne miejsce na dysku) 4 27,8


Należy zwrócić uwagę na 2 szczegóły tutaj, pierwszy zaznaczyłem na czerwono na zrzucie, chodzi o procesor, wymagania wyrażone są w GHz czyli taktowaniu a to nie przekłada się bezpośrednio na wydajność tzn. jeden procesor z taktowaniem 1.7 GHz będzie wydajniejszy niż inny z zegarem 2.2 GHz. Decyduje o tym jego budowa.

Druga sprawa jest podobna do pierwszej tzn. nie sugerujmy się tutaj cyframi. Np. Radeon 5770 nie będzie wydajniejszy niż GeForce 8800. Dobre porównania wydajności znajdziecie na tej stronie.


W przypadku wymagań zalecanych mój laptop już polega, bynajmniej wg. tej specyfikacji

can you run it recommended

Jak widzimy komputer jest już za słaby dla tej gry gdyż najważniejsze komponenty czyli procesor i karta graficzna nie dadzą rady aby odpalić ją na maksymalnych detalach. Ale to wszystko to TYLKO teoria a w praktyce różnie to bywa.

Dodam że po prawej stronie na obu zrzutach ekranu widzimy link Clilck here for the latest xxx drivers. Nie klikajcie tam, teoretycznie link powinien poprowadzić nas do nowszej wersji sterowników które powinny trochę pomóc ale niestety skończy się na tym że odnośnik jest do programu który wyszukuje sam nowsze sterowniki ale jest płatny. Nie testowałem ale jak znam życie po pobraniu oczywiście przeskanuje system, znajdzie xx nowych sterowników do pobrania i zarekomenduje czego to one nie zrobią bądź jak to jesteśmy przez nie zagrożeni a gdy klikniemy guziczek Download lub podobny by je pobrać wyskoczy okienko z pytaniem o klucz. Działanie programu jest podobne do aplikacji wyszukującej aktualizację do zainstalowanych już programów o nazwie SUMo. Różnica jest taka że jeden szuka sterowników a drugi programów, pomijając oczywiście ich licencję - płatny oraz darmowy.

Na koniec warto wspomnieć że nie zawsze fakt spełnionych minimalnych wymagań jest adekwatny do tego że gra będzie nam działała. Ważną rolę odgrywa system, czy nie jest zaśmiecony, jeśli tak to warto zastosować w nim małą optymalizację. Druga sprawa to aktualizacja sterowników, warto je raz na jakiś czas aktualizować. W nowszych wersjach są poprawione nie tylko błędy ale i zwiększona wydajność w grach, najczęściej tyczy się to kart graficznych. Listę producentów sprzętu komputerowego znajdziecie tutaj.

Jesteś tutaj: Strona główna START Porady Windows Jak sprawdzić czy komputer "pociągnie" grę