Bezpieczeństwo

Plik HOSTS - zabezpiecz swój komputer

 plik_hostsJest to plik dzięki któremu możemy zablokować niechciane "dodatki" na stronach www (pop-up'y), konkretne strony www oraz zrobić psikusa innym. Dodatkowo plik ten odpowiada za kojarzenie nazw DNS co jest pomocne aby przyśpieszyć prędkość połączenia z Internetem.

 

 

Plik HOSTS nie posada żadnego rozszerzenia. Znajduje się on w zależności od systemu Windows w katalogu :

- Windows XP/Vista/7 C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

- Windows 2k C:\WINNT\system32\drivers\etc

- Windows 9x C:\WINDOWS


Należy uważać gdyż obok pliku HOSTS jest plik LMHOSTS który nie ma nic wspólnego z tym artykułem !


Najprościej edytować ten plik w notatniku (jeśli ktoś chce, może pobrać z sieci specjalny do tego program, ale osobiście nie widzę sensu takiego rozwiązania). Klikamy na plik PPM (prawym przyciskiem myszy) i wybieramy otwórz za pomocą i wybieramy notatnik lub klikając na niego, otworzy się nowe okienko i z listy programów wybieramy notatnik

 

czym otworzyc plik hosts

 

Czysty plik HOSTS wygląda tak :

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp. # # To jest przykładowy plik HOSTS używany przez Microsoft TCP/IP # w systemie Windows. # Ten plik zawiera mapowania adresów IP na nazwy komputerów # Każdy wpis powinien być w osobnej linii. # W pierwszej kolumnie powinny być umieszczone adresy IP, a następnie # odpowiadające im nazwy komputerów. Adres i nazwa powinny być oddzielone # co najmniej jedną spacją # # Dodatkowo, komentarze (takie jak te) można wstawiać w poszczególnych # liniach lub po nazwie komputera, oznaczając je symbolem '#'. # # Na przykład: # # 102.54.94.97 rhino.acme.com # serwer źródłowy # 38.25.63.10 x.acme.com # komputer kliencki x 127.0.0.1 localhost

 

Aby dodać jakąś stronę która chcemy zablokować należy wpisać 127.0.0.1 strona www / nazwa domeny.

 

Po dodaniu wpisów plik powinien wyglądać tak :

127.0.0.1 localhost

127.0.0.1 sexporn.org

127.0.0.1 www.sex.pl

127.0.0.1 www.przemoc.prv

127.0.0.1 www.sektyszatna.pl

 

Podane strony www są TYLKO przykładami, nie należy ich wpisywać bez wcześniejszego sprawdzania ich "zawartości".


Po dodaniu wpisów które chcemy zablokować zapisujemy plik poprzez opcję plik => zapisz, jeśli z jakiś powodów Notatnik będzie miał problem aby zapisać zawartość to warto sprawdzić czy plik nie jest z opcją tylko do odczytu. Klikamy na plik PPM, wybieramy właściwości i odhaczamy ptaszka przy wpisie tylko do odczytu.

Po zapisaniu go polecam aby zaznaczyć ponownie opcję tylko do odczytu, gdyż pomoże nam to w walce z wirusami które potrafią edytować plik hosts na naszą niekorzyść.

 

zabezpieczenie pliku hosts

 

Gdy wszystko jest już zrobione po wpisaniu witryny która chcemy zablokować powinno wyskoczyć nam okienko "Page cannot be displayed", bądź pojawi się pusta strona. Jeśli wyskoczą same "xxx" tzn. że plik zablokował jakiś pop-up. Blokada banerów i pop-upów powinna wyraźnie przyspieszyć szybkość wczytywania stron www.

Jeśli powyższe wskazówki nie wydają się jasne bądź boicie się sami to robić poponuję zautomatyzować pracę programem SpyBot S&D ktorego opis znajdziecie tutaj

 

Bardzo żadko ale może się zdarzyć że podczas podmiany pliku hosts nie możecie połączyć się z jakąś stroną, najbardziej ucierpią ludzie korzystający z carcków/keygenów itp. wynalazków, ale i na to jest sposób. Należy wtedy :


1. Deaktywować plik hosts
1. Ściągnąć plik renhosts.bak (załącznik)
2. Umieść plik w folderze Windows
3. Utworzyć do tego pliku skrót na pulpicie, pasku szybkiego uruchamiania lub w Ulubionych
4. By zastosować plik kliknij na utworzony przez siebie skrót. To spowoduje bezpieczną zmianę nazwy HOSTS na NOHOSTS. Ponowne kliknięcie na skrót odwróci tę akcję czyli ponownie podmieni nazwę NOHOSTS na HOSTS. W trakcie tych akcji pojawi się małe okienko z komunikatem o statusie pliku HOSTS

 

podmiana pliku hosts

 

Co robić jeśli nie posiadamy pliku hosts ??

Najłatwiej pobrać z załącznika, odwiedzić TEN adres i skopiować zawartość lub wyszukać czy nie ma na dysku jego kopii zapasowej czyli pliku hosts z rozszerzeniem .BAK lub .SAM. Wtedy wystarczy skasować 4 ostatnie znaki.

Inna sprawa iż można też stworzyć plik hosts. Aby to zrobić otwieramy notatnik i tworzymy owy plik. Następnie wklejamy tam co potrzebne (czyli czysty tekst z pliku hosts) i zapisujemy jako hosts.txt. Zmieniamy nazwe pliku z hosts.txt na hosts, w tym momencie system może zapytać czy chcesz to zrobić bo w przeciwnym przypadku plik może stać się bezużyteczny itd. Oczywiście potwierdzamy tą operację i zapisujemy plik. Na koniec kopiujemy go do folderu systemowego, w każdym innym miejscu ten plik będzie ignorowany.

Może się zdarzyć ze bardzo duży plik HOSTS spowolni komputer. By obejść problem należy użyć konfiguratora usług:

Start >>> Uruchom >>> services.msc

Wyszukujemy usługę o nazwie DNS Client. PPM wybieramy właściwości a w Typ uruchomienia wybieramy Ręczny zamiast Automatyczny. Klikamy zastosuj i restartujemy komputer.

UWAGA ! Plik HOSTS "nie działania" gdy korzystamy z proxy !

Jesteś tutaj: Strona główna START Porady Bezpieczeństwo Plik HOSTS - zabezpiecz swój komputer