Miejsce na pliki

Podstawy pracy z usługą Dropbox

Dropbox logoOstatnio dużo mówi się o chmurach i przechowywaniu w niej danych. W tym artykule przedstawię jeden z najpopularniejszych programów do tego celu - DROPBOX. Swoją popularność zawdzięcza swojej prostocie. Po założeniu konta w usłudze nie trzeba nic konfigurować - jest od razu gotowe do użycia. Przedstawię Wam jego wady i zalety oraz opiszę jak korzystać z niego na co dzień. Dodatkowo poznacie nieoficjalnego klienta tej usługi dzięki czemu Dropbox bedzie z Wami dosłownie wszędzie.

 

 

Podstawy pracy z Dropboxem

Na początek załóżmy konto w usłudze. W pola wpisujemy kolejno :

 • Imię
 • Nazwisko
 • E-mail
 • Hasło

Akceptujemy umowę i klikamy Create Account. Maksymalnie po kilku minutach powinniśmy otrzymać mail potwierdzający rejestrację w serwisie. Kolejnym krokiem będzie pobranie programu dla systemu Windows oraz zainstalowanie go. Po wszystkim logujemy się na nasze konto z poziomu programu a w trayu zobaczymy małą ikonę wskazującą iż nasz DROPBOX jest uruchomiony a pliki są zsynchronizowane ikona dropboxa. W przypadku gdy damy jakiś plik do folderu i będzie się on uploadował ikonka zmieni postać na ikona dropboxa upload.

Główne okno programu to nic innego jak widok exploratora Windows w naszych domyślnych ustawieniach. Jedyną różnica to mały obrazek po lewo na dole przy ikonkach informujący o "stanie" pliku (na serwerze/w trakcie uploadu).

dropbox okno glowne

Na start otrzymujemy 2 GB wolnej przestrzeni którą możemy zwiększyć poprzez bonusy

dodatkowa przestrzen dropbox

100 GB i więcej jak wykupimy płatne konto. Szału nie ma :]

Tzw. Reflinki czyli dajemy komuś specjalny link aby się z niego zarejestrował. Za każdego zarejestrowanego znajomego dostajemy 500 MB powierzchni i tak do 16 GB. Jak by ktoś był tak miły to teraz i na poczatku porady podałem prawdziwy link do siebie, klikanie i zakładanie konta z niego mile widziane :) Za każde założone konto reflinka z góry dziękuję.

Zacznij działać z DROPBOXem Kilka małych zadań aby zwiększyć pojemność swojego konta :

 • zobacz poradnik o podstawach pracy z programem
 • zainstaluj program Dropbox na komputerze
 • dodaj pliki do konta
 • zainstaluj dropboxa na innym komputerze niż obecny
 • udostępnij folder przyjaciołom i bliskim
 • zaproś znajomych do korzystania z usługi
 • zainstaluj program na urządzeniu mobilnym

Połącz swoje konto z FB (udostępniaj foldery) i Tweetera (tweetnij znajomym o usłudze)

Śledź informacje na temat Dropboxa na tweeterze (tweetnij)

Powiedz autorom dlaczego kochasz Dropboxa 

 

Menu główne programu Dropbox dla systemu Windows

Aby je uruchomić klikamy prawym przyciskiem myszki na ikonę dropboxa.

menu dropboxaOtwieranie folderu programu

Uruchomienie strony www projektu

Niedawno zmieniane pliki

Zajęte miejsce

Aktualnie pokazuje ilość plików zaindeksowanych na serwerze później pokazuje łączną ilość plików w chmurze

Zdobądź więcej miejsca

Zatrzymaj synchronizację

Ustawienia

Pomoc


 

Z tego miejsca przejdziemy od razu do ustawień gdyż reszty opcji nie ma sensu opisywać bądź znajdziecie o nich informacje w dalszej części artykułu.

 

Preferencje

 

dropbox ustawienia glowne

GŁÓWNE

Pokazuj informacje na pulpicie Wyświetla dymek informujący o zsynchronizowanym pliku

Uruchom Dropbox razem z systemem

Włącz synchorniazację przez LAN

----

Włącz upload z kamery. Tyczy się to głównie urządzeń mobilnych np. smartfona gdzie jest zainstalowana aplikacja. Tutaj tej funkcji NIE POLECAM z dwóch powodów :

1. Każde zdjęcie jest uploadowane bez względu  na to czy działamy na WiFi czy pakiecie od operatora a np. przy aparacie 8 Mpx zdjęcie waży z 2 MB , pstrykniemy parę fotek i transferu troszkę idzie...

2. Chmura chmurą, ale prywatność w jakiś stopniu chyba wypada zachować, nie ? Nie twierdzę tutaj że każde zdjęcie które uploadujemy jest gdzieś kopiowane i przeglądane przez drużynę DB ale ostrożności nie zaszkodzi.

 

 

 

 

 

dropbox ustawienia konta

KONTO

Informacje o koncie na tym komputerze

Ten komputer jest "podlinkowany" do NASZE DANE konta dropboxa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dropbox ustawienia lacza

PRZEPUSTOWOŚĆ ŁĄCZA

Szybkość pobierania

----

Szybkość uploadowania


Nie polecam zmiany tych parametrów. Bez problemu można buszować w sieci gdy program coś uploaduje. Wyjątkiem jest działanie na modemie gdzie posiadacie ograniczenia na transfer danych.

 

 

 

 

 

 

 

 

dropbox ustawienia proxy

PROXY

Ustawienia proxy

Większość z Was na pewno nie używa proxy do łączenia z siecią, a jeśli nie jesteście pewni to zaznaczenie opcji AUTO-DETECT jest najlepszym rozwiązaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dropbox ustawienia zaawansowaneZAAWANSOWANE USTAWIENIA

Lokacja folderu Dropbox czyli gdzie fizycznie ma się znajdować folder z plikami które będą synchronizowały się z chmurą. Z doświadczenia polecam inne miejsce niż partycja z systemem.

----

Selekcja folderów do synchronizacji Nie musimy wybierać całego folderu Dropboxa do synchronizacji a jedynie wybrane z niego pod foldery.

----

Język programu Jeśli myślicie że znajdziecie polski to życzę powodzenia :)

 

 

 

 

 

 

 

Dla osób mobilnych są przygotowane specjalne aplikacje dzięki którym macie ułatwiony dostęp do swoich plików z niemal każdego miejsca. Na chwilę obecna możemy pobrać Dropboxa na :

 • Androida
 • Iphon-a/Ipad-a
 • BlackBerry 
 • Kindle

Reszta systemów nie jest oficjalnie wspierana. Jako alternatywnego klienta usługi Dropbox na telefony Samsung z systemem BADA jest program badaBox, w przypadku marki Nokia i jej Symbiana jest aplikacja Drops60 (telefony z Symbianem S60). Niestety nie wiem jak w praktyce wygląda działanie tych aplikacji. Aby się dowiedzieć więcej na ich temat zapytajcie Wujka Google.

 

 Nieoficjalny program w wersji portable dla Dropboxa

W sieci jest nieoficjalny klient w wersji portable dzięki czemu możemy mieć pliki zawsze przy sobie ale patrząc na to z drugiej strony, jaki ma to sens ? Jak bym chciał mieć te pliki na pendrivie to kopiuj-wklej do jakiegoś folderu i po zabawie. Dodaje i modyfikuje pliki na pamięci przenośnej a później przerzucam do folderu Dropboxa gdzie się synchronizują z chmurą. No właśnie, robimy sobie dodatkową pracę z tą synchronizacją a dzięki tej aplikacji wszystko dzieje się od razu. Ogółem fajna sprawa, polecam sprawdzić, może przypadanie Wam do gustu.

 

Podsumowując Dropbox jest bardzo ciekawym programem/usługą dzięki której możemy przechowywać pliki w sieci i mieć do nich dostęp niemal z każdego miejsca i urządzenia. Jedynym ograniczeniem jest miejsce (2 GB) które na dzień dzisiejszy jest wyjątkowo małe w porównaniu z konkurencją :

 • SugarSync - 5 GB Producent zrezygnował z darmowej wersji programu
 • Google Drive - 15 GB
 • Ubuntu One - 5 GB i ten serwis został już zamknięty
 • Chomikuj.pl - na chwilę obecną nie ma limitu !
 • Bitcasa.com - 5 GB z możliwością rozbudowy do max. 20 GB
 • Box.com - 5 GB

Wymieniona jest tutaj pojemność każdego konta jest "na dzień dobry". W większości można je pokaźnie zwiększyć poprzez wypełnienie łatwych zadań np. polecenie znajomym usługi czy zarejestrowanie się z naszego reflinka. Na plus programu przemawia jego prostota obsługi gdyż w porównaniu z SugarSync do Dropboxa to w tym drugimi nie ma praktycznie co konfigurować. Osoby bez smykałki technicznej będą tutaj bardzo zadowolone. Jeśli pojawią się problemy niech przeczytają wyżej o co chodzi z poszczególnymi funkcjami. W przypadku dalszych komplikacji proponuję zostawić komentarz, pomyślimy co z tym fantem.

Jesteś tutaj: Strona główna START Chmura Miejsce na pliki Podstawy pracy z usługą Dropbox